parkove.bg / Справочник - Флора / Цитрофортунела
Семейство рутови
Много популярни саксийни цитрусови растения, хибрид между мандарина и кинкан овален или златен портокал.Това растение не е голямо дръвче, даващо миниатюрни портокалчета около 4 см в диаметър, много горчиви на вкус. Цъфтежа е през лятото, макар че цветовете, както и плодовете могат да се появяват през цялата година. С времето растението достига до 1.2 м на височина.
Съвети по отглеждането
Температура:Цитрофортунел е топлолюбиво растение,темп. Около 18-20°C. Зимата на прохладно, около 12°C. Отсъствието на хладно зимуване може да доведе до тава, че през лятото растението няма да има плодове.
Осветление: ярка разсеяна светлина. Ще се чувства добре около източният или западният прозорец, а е допустимо и на северното. Засенчва се от пряката слънчева светлина в обедните часове.
Поливане: през лятото и пролетта се полива обилно 1-2 пътина ден с топла вода, а през зимата поливката е рядка, но пак с топла вода. Обаче и зимата и лятото не бива почвата да пресъхва, тъй като това ще доведе до завиване на листата и опадване на листата и плодовете. От друга страна не бива да забравяте, че от излишната влага растенията загиват. В началото на октомври се спира поливането.
Влажност на въздуха: Цитрофортунела периодично се оросява в летния период, но ако се държи през зимата в помещение с централно отопление то се оросява и през зимата. При сух въздух растението е заплашено от нападение на вредитрли (Щи тоносни въшки и червен акар)
Пресаждане: младото дръвче трябва да се пресажда всяка година през пролетта. Възрастното дръвче цитрофортунела се пресажда на 2-3 години. При приключване на растежа не се препоръчва пресажданеПри пресаждане не бива да се разрушава почвата около корените. Неоходимо е да се осигури хубав дренаж. Кореновта шийка трябва да бъде на същото ниво в новият съд, на което е бил и в стария. Не се препоръчва пресаждане на дръвчето с цветове или плодове, тъй като това ще доведе до опадване. Почвата за младите растения трябва да е лека, а за старите – тежка. Киселиснноста в почвата за цитруси трябва да е рН=6,5-7. Почва – 2 части торф, 1 част листна, 1 част прегорял кравешки тор, 1 част пясък.
Торене на цитрофортунела : от март до август през две седмици се подхранва с комлексни торове за цъфтящи цветя, специални торове за цитруси. Растението се нуждае от торове още повече, ако не е пресаждано. Торове се внасят след като се полее с вода. Може да го подхранвате и органични торове – разтворен кравешки тор – еди път на всеки месец през пролетния и летния период, но не по -рано от месец след пресаждането.
Размножаване: резници през пролетта , възможно е и използването на фитохормони а също така калеми и семена.
Вредители по цитрофортинела
Щитоносни въшки- Въшките се заселват по доЛната повърхост на листата, по летораслите и по стъблата. Смучат сок от нападнатите части, в резултат на което се отделят капчици "медена роса", образуват се некротични петна, растенията изостават в развитието си, пожълтяват и изсъхват. Щитоносните въшки са приносители на някои вирусни болести.Преглеждайте редовно долната страна на листата за наличие "медена роса".
Мерки за борба:Отстранява се с влажен тампон и се пръска растението с инсектициди. Можете да напръскате растението с разтвор на спирт и сапун. Напръскаийе с инсектицид ( актелик, карбофос, децис).
Червеният акар - смуче сок от долната страна на листата и ги оплита с фина паяжина. Отначало повредите изглеждат като жълти точки, а по-късно се забелязват големи петна. Листата пожълтяват, изсъхват и опадват. Сухият въздух стимулира бързото разпространение на червения акар. Всекедневното пулверизиране и често проветряване са предпазна мярка срещу червеният акар. Фините им мрежи стават видими, когато напръскате листата.
Мерки за борба:Ако забележите наличие на бели паяжини, ведната изолирайте нападнатото растение, измийте го на течаща вода и избършете нападнатите части на растението с тампон, напоен със спирт,водка или ракия. Можете да използвате и следния екологичен метод: Засегнатото растение се напоява обилно и се постава в прозрачен найлонов плик, завързан отгоре. След това се остава на топло и светло място. По този начин се развива висока влажност и акарите умират за 2-3 седмици. Ако няма подобрение напръскайте с инсектициди.напръскайте с разтвор на актелик
Проблеми на отглеждането
Новите листа са дребни, старите жълтеят и падат, отсъства цъфтеж, няма завръз – недостатъчно хранителни вещества,необходимо е да се прессади в хранителна почва.
На листата се появяват петна или краищата жълтеят, листата преждевременно падат- при излишен полив, полива трябва да бъде умерен, т.т. почвата трябва да успее да изсъхне. При хаотично поливане когато се полива по много, или по малко. При поставяне до радиатора на централното отопление.
Листата са сухи и набръчкани – слънчеви изгаряне, резултат от вредители.
Внезапно падане на листата – кална почва, недостатъчна светлина през зимата, поливане с хладка вода, ниска температура в помещението през зимата, излишък от торене на почвата или студено течение.
Добрите резултати в такива случаи дава опръскването с разтвор Епина, Нарцис, Имуноцитофита.
Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама
Добави коментар
Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.
За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител. ► Регистрация