Семейство первоцвети.Родината е Иран и източното средиземноморие. Много често за цикламата ще чуете, че е много капризно растение, че то е податливо на много заболявания и по-добре да не го вземате. Всъщност цикламата може да наречете взискателно растение. От вредителите може да отбележим Цикламеният акар и трипс, но при съответните грижи тези прекрасни цветя  могат да ви радват цяла есен и зима.  С правилна хигиена никакви вредители не са страшни. Цикламата  може да бъде отнесена  към растенията,  нуждаеща се от грижи и внимание.
На първо място, цикламата се купува в магазина през есента. Избирайте това растение, което има най-много неразпукнати пъпки ( до 30 пъпки на едно растение ). Проверете избраното от вас растение да е здраво, без увреждания със сочни листа, наситена окраска и ниско разположени. Грудката трябва да бъде посадена само наполовина  т.к. от това зависи  как ще се развива по нататък растението.


Съвети по отглеждането


Температура: Едно от задължителните условия за доброто самочувствие на цикламата – прохладна температура - около 12-15°С, но не помалко от  10°С и неповече от 17°С.
Осветление: мястото за цикламата трябва да бъде много светло, за предпочитане ярка, разсеяна светлина. Без пряка слънчева светлина, нужна е лека сянка.
Полив: по време на цъфтеж е необходимо периодично да се полива, желателно е да се потапя саксията  в друг съд с вода. Необходимо е да следите да не попада вода на грудката  и листата. В саксията се налива само по края.
Влажност на въздуха: Цикламите обичат влажният въздух, затова саксиите се поставят на поднос с чакъл или мокър торф. Не бива да се пръскат растенията, допуска се оросяване на въздуха по на далеч.


Грижи след спиране на цъфтежа
След като премине периода на цъфтеж, цветята се подрязват до самата грудка, поливането се намалява, спира се подхранването. Отрязват се пожълтелите листа с дръжката. Пролетта всички листа изсъхват съвсем – растението преминава в период на покой. Прекратява се поливането. Саксията се поставя на една страна  на хладно място до средата на лятото. От средата на лятото саксията се поставя на засенчено място и свеж въздух, почвата периодично се овлажнява така че да бъде умерено влажна. Появата на първите листа  е признак, че растението трябва да се пресади.
Пресаждане: при пресадка старата почва се заменя напълно. Почвата за цикламата  е една част листна, 1 част хумус, 1 част торф, 1 част пясък. При пресаждане се проверява кореновата система, трябва да се отделят болните или загнилите  корени. Цикламата иска не голяма саксия, най-добре е 12-14 см в диаметър.  В много малка саксийка  цикламата ще цъфне преждевременно, но слабо. След пресаждането  цикламата се поставя на светло място с леко засенчване от слънцето, полива се през първите 2 седмици. Трябва да бъде умерена докато растението укрепне и не пораснат нови листа.
Размножаване: чрез деление на грудката и семена късно лятото при температура 15-20°С. Повечето сортове цъфтят през 15-18 месеца. Миниатюрните цветове през 6-8 месеца. Да отгледаш циклама от семена е леко, ако имате стайна оранжерия, то вие ще отгледате циклама от семена. Всъщност цикламата отрасла от семена е по-издръжлива към стайните  условия от екземплярите получени в холандските оранжерии.


Проблеми на отглеждането
Загниване на дръжката, цветниците и листата -  резултат от небрежен полив и висока температура в помещението.
Жълтеещи листа при това цветовете са хубави и здрави – прекалено топъл  и сух въздух, недостатъчен полив или пряка слънчева светлина.
Кратък период на цъфтеж – при висока температура, неправилен полив, сух въздух, пресадена в бедна почва. Не забравяйте за подхранването по време на цъфтеж.
Цветовете се образуват като изпод листата – при много влажни условия, хладни помещения или нередовно  поливане.
Цикламата много често е заплашена от гъбни заболявания – това е сиво гниене, кореново гниене и т.т.  обикновено е резултат от лоши грижи.
Не всички циклами в период на покой, напълно губят листата си. Възможно е частично да останат, но растението не расте, в този случай  неговото отглеждане е малко по друго. Полива се рядко, така че почвата да не пресъхва напълно и е леко влажновата. Осветлението  да е достатъчно  т.т. растението не трябва да се прибира на тъмни места. С появата на нови листа и начало на растеж поливането се увеличава и растението може да се  постави  на по-светло място.


Вредители по цикламите
Цикламеният акар - Цикламени акари-дребни паякообразни, които приличат на прах по долната повърхност на листата и обичат влажните условия за развитието си. Заразено растение спира да расте, краищата на листата се извиват, стъблата се изкривяват, цветните пъпки увяхват. Унищожете заразените листа, използвайте акарициди. За поразяване на цикламения  акар способства повишената влажност.
Мерки за борба: Унищожете заразените листа, използвайте акарициди.


Трипс: появява се при висока темпертура и висока влажност на въздуха. На долната страна на листата трипс  отглежда многочислена колония, а на горната страна на листата се появяват светли точици. В резултат  на това горната страна листата става сиво-кяфява  със сребърист блясък.
Мерки за борба: растението трябва да се пръска, при необходимост  нееднократно инсектициди ( фитовер, децис, актелик, ихта-вир).



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама