Семейство кактусови .

Родината им е Мексико. От вида на цефалоцерус се наброяват около 50  вида като разпространение е получил само един вид  Старчески цефалоцерус C. senilis.този кактус е получил  названието си ‘главата на стареца” заради вида си. В природата цефалоцерос израства до 15 м височина и 40 см в диаметър. В стайни условия  живее дълго и също има големи размери. Цилиндричното зелено стъбло е с жълти бодли и напълно покрито  с дълги бели власинки с дължина 10 см. В стайни условия Старчески цефалоцерус не цъфти. Най трудно е опазването през зиамата. Ако на другите кактуси е достатъчна температура до 10°С, то цефалоцерус изисква значително по ниски температури.


Съвети по отглеждането
Температура: Умерена. В периода на покой  през зимата-6-7°С, минимум 5°С, при сухо съдържание.
Осветление: Максимално слънчево осветление, а зимата практически се прекратява при студено съхранение. Цефалоцерус  старчески e много чувствителен към мократа почва.
Торeне: От началото на пролетта до края на лятото се подхранва със специални торове  за кактуси.
Влажност на въздуха: Цефалоцерус  старческине устоичив на сухия въздух, при повишаване на сухостта влакънцата стават чупливи,леко се чупят и замират. В същото време излишната влага  е също толкова вредна. Затова се препоръчва периодично оросяване на кактуса  с много фин пулверизатор и в никакъв случай не трябва да се държи през зимата близо до радиатора.
Пресаждане: Почва –1 част от торф, 1 част листа, 1 част  хумус,1 част пясък и гранули от тухла. Цефалоцерус  старчески не понася органични торове в почвата. Добавянето на оборска тор даже в малки количества може да се окаже пагубна. За опазване на добрият вид на влакънцата  добавете калциеви компоненти ( яйчна черупка, стара вар-  3.5% от обема на почвата). Пресаждат се всяка година младите растения а старите през две години.
Размножаване: Най вече със семена .
 

Някои, особено старетелни градинари отглеждат Цефалоцерус  старчески с удивително красиви влакънца с копринен блясък завидна дължина. Тези дълги влакънца се разчесват вниматекно и даже се заплитат на плитки.
Цефалоцерус  старчески се счита за невзискателен кактус, но на практика не е така.  На стъблата,покрити с финните власинки не се забелязват белези или други дефекти, обаче ако не се съблюдават правилата на отглеждане   власинките се скъсяват и повече не приличат на бодлива метличка.
Дългите влакна на стъблото на този удивителен кактус събират прах, мръсотия и затова е необходимо периодично да се почитват. Освен разресването на влакната  някои градинари мият цялата глава под душ използвайки шампоан или сапун. Всъщност използването на каквито и да е парфюмериини средства нее необходимо. Просто изплакнете с вода.  Когато ги миете много важно- не къпете ”главата на стареца’ дълго, след това е необходимо да го подсушите и срешете влакънцата.
Цефалоцерус, както и всички други кактуси се нуждае еот свеж въздух. Затова през лятото е добре да се изнесе на двора или балкона и да остане там до есента. Оставането през цялото лято на открито закалява и уктерва кактуса и повишава неговите съпротивителни сили към всякакви болести  и вредители.



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама