Перфектно за отглеждане в стайни условия. Има червено или бяло съцветие във формата на кълбо. Листата му са месести с украска на ивици.
В страните с топъл климат Хемантусът се отглежда на открито, като декоративно растение, но в северните страни се отглежда само като стайно или оранжерийно.
За стайно отглеждане най-подходящи са два вида. Единият е белоцветният – кръгла, тъмнозелена луковица, която достига до 10 см в диаметър, се състои от плътно прилепнали люспи. Всяка година на върха на луковицата се формират от 2 до 4 месести листа с формата на език, които достигат до 15 см дължина и 8 см широчина. В тях се съдържат запасите от вода и хранителни вещества, необходими за растението, за да издържи периоди на засушаване.През юли от средата на луковицата се появява безлистен цветонос, който има на върха бутон от съцветия. Те узряват едновременно и през август са напълно узрели. Отделните му Цъфтежът продължава 2-3 седмици, след това на мястото на цветовете се появяват яркочервени сочни плодове.
За белоцветния хемантус трябва да се намери слънчево място, но да се предпазва от преки слънчеви лъчи. Засажда се в широка, но не много дълбока саксия, в която е направен дебел дренажен слой. Хеманусът не понася застоялата вода и бързо загива.

Скадоксус Катарина е красиво растение, известно повече със старото си име хемантус Катарина. То има голямо съцветие, съставено от дребни цветчета. В диаметър достига до 20 см. Прилича на ярко алена топка, която се състои от малки звездички. Грижите за това цвете са същите, като при белоцветния хемантус.

Съвети по отглеждането 
Поливане:  Безпроблемно  с вода от чешмата, но не трябва да се преполива, за да не загние луковицата. Цъфти от юли до август.
Пресаждане: Пресажда се през 2-3 година. Добре е в пръстта да се добави малко глина.,защото хемантусът понася лошо прекъсването на корените. Много е важно да се знае, че луковицата трябва да се засади в почвата само до една трета от височината си, както е в природата.
Осветление: Трябва да  се гледа на светло място, но далече от пряка слънчева светлина
Температура: Подходящата температура през лятото е около 20 градуса, а през зимата -около 15.
Размножаване: Използват се резници от листата. Те се поставят в стаята, а на мястото на прореза може да се израстнат малки растения, които на свой ред могат да бъдат посадени.
Торене: Торете  растението само когато сте сигурни, че има стабилни корени.

Вредители

Щитоносните въшки-имат различни разновидности. Имат полусферична форма или са дълги и плоски). На цвят са от тъмно до светлокафяви. Женските снасят средно по 1 500 - 2 000 яйца. Заболяването, причинено от щитоносните въшки трудно се разпознава - няма струпване на миниатюрни насекоми, не се забелязва някаква особена промяна във външния вид на растението - рядко се появяват тъмни петна по листата.Растението клюмва.
Мерки за борба: Когато растението е по-слабо засегнато, може да използвате сапунен разтвор, за да отмиете въшките и техните яйца, като се внимава последните да не се разпилеят. Ако заразяването е по - силно, можете да използвате тампон, напоен в денатуриран спирт, който лесно "разтваря" восъкливите насекоми. Може да се използва и специален контактен инсектицид - подходящ е, когато заразеното растение е на балкона или в студена оранжерия. Съществуват и инсектициди, които отравят самите сокове на растението, а оттам и щитоносните въшки.

Амарилосово червейче–белезникаво насекомо с овално телце около 3.5 мм се заселва  под люспите на лукочиците.  Уврежданията от червейчето не позволява на растението да расте, листата жълтеят и падат. На отделения от червейчето секрет се поселва саждестата гъба.
Мерки за борба: Растението може да се полее с инсектицид- 2мл препарат на 1 л вода. Внимавайте почвата да не бъде мокра. Силно увредените луковици е по добре да се изхвърлят.

Болести по амарилосовите растения

Антракоз - на листата на поразените растения се  появяваттъмни петна, а на връхчетата на листата могат да се появят тъмно кафяви капки.  За развитието на болестта способства  топлият и влажен климат.
Мерки за борба:Отделете и изгорете болните листа. Обработете със системен инсектицид- фундазол(2 г на 1 л вода). Намалете полива и проветрявайте.

Стаганоспора– на луковиците се появяват червени петна от което и заболяването е получило названието си „червено изгаряне”. Петната отначало са неголеми но бързо се разпространяват  по цялата луковица а след това и на листата.. луковицата е като потопена във вряла вода.
Мерки за борба: Началото на болестта  е само появата на червените петна и ивици по луковицата и цялото растение се обработва с фундазол( 2 г на 1 л вода). Ако пораженията са по силни, то се приготвя смес от 100 гр. Варовик,5 г купроцин, 10 г залепващ препарат ОП-7. сместа се разрежда с вода( на 1,5 чаша с вода) до сметанообразна консистенция и се намазват луковиците и основата на листата и цветоноса.



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама