parkove.bg / Справочник - Флора / Юанулоа - Juanulloa ..
Семейство картофови.
Родина- Южна Америка. В културата е разпространен само един вид – Юанулоа оранжева Juanulloa aurantiaca - вечнозелен храст, около 1,5 м височина, листата са с къси дръжки, овална форма немного вълнисти, кожести, до 7 см дълги. Цветовете са восъковидни, тръбести, ярко оранжеви, събрани в четковидно съцветие.
Съвети по отглеждането
Температура: Лятото умерена, желателно не повече от 20°С. Зимата се съхранява в прохладни условия в предела-12-14°С, минимум 10°С.
Осветление: Юанулоа-светолюбива, добре расте на ярка разсеяна светлина сутрин или вечер.
Полив: В период на растеж, почвата трябва да бъде винаги влажна. Но не мокра. Зимата се полива рядко.
Торене: От май до септември със специален течен тор за цъфтящи стайни растения на всеки две седмици.
Влажност на въздуха: Нуждае се от периодично оросяване, но по добре поставете саксиите на подложка с мокър чакъл или керамзит. При прекалено сух въздух в помещението може да се зарази от паякообразният червен акар.
Пресаждане: Всяка година февруари – март. Почва – 2 ч глинеста хумус, 2 ч торф, 1 ч пясък. Добрият дренаж е задължителен.
Размножаване: Стъблени резници през лятото. За вкореняване се използва стимулатор за коренообразуване (корневин, хетероаксин и.т.)и подгрев.
Юанулоа е по скоро не стайно растение а оранжерийно. Изисква пространство, образува разхвърлян храст. Пролетта клончетата се подрязват а през лятот се прищипват за да формира корона.
Вредители
Червеният акар - смуче сок от долната страна на листата и ги оплита с финна паяжина. С редите изглеждат като жълти точки, а по-късно се забелязват големи петна. Листата пожълтяват, изсъхват и опадват. Сухият въздух стимулира бързото разпространение на червения акар. Всекедневното пулверизиране и често проветряване са предпазна мярка срещу червеният акар.
Мерки за борба: Ако забележите наличие на бели паяжини, ведната изолирайте нападнатото растение, измийте го на течаща вода и избършете нападнатите части на растението с тампон, напоен със спирт,водка или ракия. Можете да използвате и следния екологичен метод: Засегнатото растение се напоява обилно и се постава в прозрачен найлонов плик, завързан отгоре. След това се остава на топло и светло място. По този начин се развива висока влажност и акарите умират за 2-3 седмици. Ако няма подобрение напръскайте с инсектициди, напръскайте с разтвор на актелик
Листни въшки- повреждат растението, като смучат растителния му сок,преносители са на вируси. Размножават се бързо. Образуват колонии от долната страна на листата, по цветните пъпки и новите връхчета на стъблата. Най-уязвими са растенията с меки тъкани. Пострадалото растение отслабва и става уязвимо на гъбни заболявания. При наличие на листни въшки, по листата на растението се забелязва лепкава "медена роса", която възпрепятства нормалната фотосинтеза. При откриване на единични екзепляри, се препоръчва механично отстраняване и пръскане на растението със сапунена вода. Можете да напръскате растението с настойка от портокалови кори или настойка от листата на домати. При силна засегнатост растенията трябва да се третират с инсектициди
Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама
Добави коментар
Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.
За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител. ► Регистрация