Семейство бобови.

Родина-Източна Азия. В природата са разпространени 9 вида вистерия. В природни условия на Кавказ, Крим, Глицинията зимува без укритие, а на размери достига 3.4-  5 м височина. В дома  с времето глицинията достига тавана и се налага да се подрязва или обновява. С настъпването на топлите дни, се изнася в градината, на балкона. Огромните красиви шапки  на цветовете на глицинията  за съжаление не са пригодни за рязан цвят, вяхнат много бързо.

Глициния или Вистерия китайска Wisteria sinensis –Красиво виещо се растение , не най добрият вариант за домашно отглеждане но при спазване на изискванията за отглеждане може да расте и цъфти добре в стайни условия. Листата са светло зелени, продълговати, заострени на върха. Младите листа са покрити с гъсти влакънца, но с възрастта стават почти голи. Многочислените цветчета са събрани в четковидно съцвети около 20 см дълго. Окраската на цветовете е светлолива, синя, розова и бяла.

Съвети по отглеждането
Температура: През лятото е нормално да стои в градината. Зимата 6-8°С. Можете да приберете през зимата глицинията в мазето ако там не замръзва до средата на януари. След това, постепенно повишете температурата, т.т. поставете я в топло и светло  помещение, в края на февруари можете да държите глицинията на обикновенна стайна температура. При съхранение  на глицинията през зимата в топло помещение то тя не само че няма да цъфти но може и да загине.
Осветление: Глицинията е светлолюбива , обича пряката слънчева светлина затова се поставя на южният прозорец. Ако в края на зимата , началото на пролетта, глицинията стои на южният прозорец то тя бързо ще  зацъфти.  След това след  недълго прекъсване около края на лятото ще зацъфти отново но цветовете ще са много по малко.
Поливане: От пролетта до края на лятото се полива умерено, почвата трябва да бъде винаги влажна. Глицинията зле понася  излишната вода. По време на хладното зимуване поливането е много рядко.
В периода на цъфтеж, веднъж седмично се подхранва с тор за цъфтящи растения.
Влажност на  въздуха: Добре и действа периодичното оросяване през лятото.
Пресаждане: Почвата за глицинията трябва да бъде хранителна-смес от 3 ч глинеста-хумусна,1ч листна, 1ч оборски тор, 1 ч пясък. Всяка година младите растения се пресаждат, а старите през няколко години. Юли месец се подрязват страничните вейки като се съкращават на половина , това способства  образуването на по-добри цветове.
Размножаване: Глицинията се размножава с филизи или резници в началото на пролетта.
 Глицинията добре расте в зимни градини и холове където температурата е достатъчно ниска.  Задължително условие за цъфтежа е слънцето. Ако естественото осветление е недостатъчно то можете да използвате луминисцентно.
Много често цъфтящите глицинии биват  посипани с цветове, но губят листата си от което цътежа изглежда проскубан. Случва се когато  е недостатъчна светлината и хранителните вещества в почвата.
Ако  започнат да съхнат връхчетата на листата и листчетата, то вина за това има сухият въздух в помещението, налага  се периодично да я оросявате.
Когато глицинията порасне твърде много и загуби долните си листа , можете да я обновите като я срежете и вкорените няколко резника в една саксия.



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама