Семейство комелинови.

Родина – влажните тропически гори на Южна Америка. В прородата има само 4 вида.  Като стайно растение е разпространен  Геогенантус вълнист

 

Съвети по отглеждането

Температура: Умерена, оптималната през лятото  20-21°С, a зимната-16°С.

Осветление: Геогенантуса е светлолюбив, но се нуждае от засенчване .

Поливане: Обилно от пролетта до есента – почвата трябва да бъде леко влажна . Желателно е да се използва топла мека вода.

Торене: От март до август се подхранва  с торове за стайни декоративно листни растения на всеки две седмици.

Влажност на въздуха: Геогенантус  обича много влажният въздух, листата периодично се оросяват, желателно е да поставите саксията на поднос с мокър чакъл или керамзит.

Пресаждане: Всяка пролет. Саксията не бива да е прекалено дълбока, а почвата тежка. Почва – 1.ч. глина и хумус, 1 ч оборски тор, 1 ч торф, 1 ч пясък. Добрият дренаж е задължителен.

Размножаване: Стъблени резници.

 Съвети

Геогенантус е близък роднина на известната традесканция, също като нея това цвете се размножава с резници през пролетта, обаче геогенантус  има доста по сложно отглеждане и размножаване. Затова резниците се вкореняват с помоща на фитохормони. Резниците със саксииите се поставят под полиетилен. Вкореняват се добре при  22-25°С, обикновенно в течение на 2 седмици. Когато се появят младите листенца може да снемете полиетилена.

Проблеми на отглеждането

Кафяви , съхи връхчета на листата – прекалено сух въздух в помещението, особено през зимата ако растението е близо до отопление.

Крайчетата на листата изсъхват, кафенеят и се нагъват – недостатъчно вода или поливане със студена вода.

Стъблата се изтеглят, листата не са плътни, губи декоративната си привлекателност – при остра недостатъчност на светлина или на хранителни вещества в почвата.

Стъблата при основата са меки и придобиват кафяв отенък – загнива стъблото от прекалена влажност на почвата, особено ако е хладно.



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама