parkove.bg / Справочник - Флора / Астрофитум - каприкорне - A. Ornatum
Семейство кактусови. Родина – Мексико . В природата са разпространени 6 вида.
Стебло: Кълбовидно или леко издължено, зелено, без странични издънки, покрито с ръждиво-кафяви петна, които с времето избеляват. Отделни растения са достигали до 25 см на височина и 15 см в диаметър
Ребра: 9-8 остри и високи
Ареоли: Сиво-бели, разположени на 1,5-3 см една от друга.
Бодли: Семеначетата астрофитуми са без бодли. С течение на възрастта по кактуса се образуват връхни бодли, силно извити, преплетени, тънки и чупливи, кафяви на цвят и до 7-8 см дълги. Цветове: Жълти с червено-кремави гърла, широко отворени, 6-8 см дълги и до 8 см в диаметър.
Плодове: Цилиндрични, заоблени, червени, с червено месо.
Съвети по отглеждането
Температура: Умерена, зимата по време на покой - температура 7-10°С, при сухо съдържание. Най-добре да се държи на открито, на балкона или в градината.
Осветление : ярко, интензивно осветление с пряка слънчева светлина. Астрофитум обича много светлина и през лятото и зимата.
Полив: Умерен, през пролета и лятото. Есента се съкращава. Зимата практически не се полива.
Торене: от началото на пролетта до края на есента астрофитум се подхранва със специални торове за кактуси.
Влажност на въздуха : астрофитум е устойчив на сухият въздух.
Пресаждане: Когато пресаждате кактусите, използвайте равни части пясък и градинска глинеста почва. Повечето видове, които растат по - бързо, се нуждаят от пресаждане пре 2 - 4 години. Винаги използвайте саксия с дупки за отцеждане на излишната вода. Тъй като повечето кактуси имат големи бодли, то те се нуждаят от калции в почвата. (освен A. myriostigma) за това в почвата се добавят мраморни или гранитни парченца или просто яйчни черупки. Астрофитум не понася кисели почви, необходима е слабокисела почва. Младите растения се пресаждат всяка година , а старите на 3-4 години.
Размножаване: семена.
Петната по стъблата на астрофитума са всъщност тънички власинки, които имат способността да поемат влагата. Именно затова с астрофитум трябва да сме внимателни, да не повредим власинките.
С възрастта много растения астрофитум образуват кафяви петна в долната част на стъблото и го загрозяват. Предполага се, че растението се държи на хладно, но все пак причините са неясни.
Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама
Добави коментар
Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.
За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител. ► Регистрация