parkove.bg / Справочник - Флора / Астрофитум - каприкорне - A. Ornatum

Астрофитум - каприкорне - A. Ornatum

Семейство кактусови. Родина – Мексико . В природата са разпространени 6 вида.

Стебло: Кълбовидно или леко издължено, зелено, без странични издънки, покрито с ръждиво-кафяви петна, които с времето избеляват. Отделни растения са достигали до 25 см на височина и 15 см в диаметър
Ребра: 9-8 остри и високи
Ареоли: Сиво-бели, разположени на 1,5-3 см една от друга.
Бодли: Семеначетата астрофитуми са без бодли. С течение на възрастта по кактуса се образуват връхни бодли, силно извити, преплетени, тънки и чупливи, кафяви на цвят и до 7-8 см дълги. Цветове: Жълти с червено-кремави гърла, широко отворени, 6-8 см дълги и до 8 см в диаметър.
Плодове: Цилиндрични, заоблени, червени, с червено месо.

Съвети по отглеждането

Температура: Умерена, зимата по време на покой - температура 7-10°С, при сухо съдържание. Най-добре да се държи на открито, на балкона или в градината.
Осветление : ярко, интензивно осветление с пряка слънчева светлина. Астрофитум обича  много светлина и през лятото и зимата.
Полив: Умерен,  през пролета  и лятото. Есента  се съкращава. Зимата  практически не се полива.
Торене:  от началото на пролетта до края на есента астрофитум се подхранва със специални торове  за кактуси.
Влажност на въздуха : астрофитум е устойчив на сухият въздух.
Пресаждане: Когато пресаждате кактусите, използвайте равни части пясък и градинска глинеста почва. Повечето видове, които растат по - бързо, се нуждаят от пресаждане пре 2 - 4 години. Винаги използвайте саксия с дупки за отцеждане на излишната вода. Тъй като повечето кактуси имат големи бодли, то те се нуждаят от калции в почвата. (освен A. myriostigma) за това в почвата се добавят  мраморни или гранитни  парченца или просто яйчни черупки. Астрофитум  не понася кисели почви, необходима е слабокисела почва. Младите растения се пресаждат всяка година , а старите на 3-4 години.
Размножаване: семена.
Петната по стъблата на астрофитума  са всъщност тънички власинки, които имат способността да поемат влагата. Именно затова с астрофитум трябва да сме внимателни, да не повредим власинките.
С възрастта много растения астрофитум  образуват  кафяви петна  в долната част на стъблото и го загрозяват. Предполага се, че растението се държи на хладно, но все пак причините са неясни.



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама