parkove.bg / Справочник - Флора / Аморфофалос - Аmorphophallus
Семейство ароидни. Родината им е тропическа Азия и Африка.Това са необичайни растения, които са изключително невзискателни. През зимният период губят листата си, но с настъпването на пролетта те бързо израства на ръст. Цъфтят само големите растения , при това цветоносно стъбло се появява преди листата. Цвета на аморфофалиса мираше на изгнило месо, мирише много силно и неприятно и се налага да се изнесе от помещението. Природата се е погрижила лошата миризма да привлича мухите които го опрашват. Аморфофолис расте много бързо и израства много бързо.
СЪВЕТИ ПО ОТГЛЕЖДАНЕТО
Температура: Умеренна, в период на покой около 13°C, минимум 10°C.
Осветление: ярка светлина със засенчване от преките слънчеви лъчи през лятото.
Поливане: обилно в период на растеж. Есента, щом започнат да увяхват листата, поливането се прекратява.
Торове: след 1.5 година след прорастването на свежите млади издънки през пролетта започват да се подхранват растенията. При това, трябва да отбележим, че аморфофалос се нуждае от голямо количество фосфор. Изберете тор в съотношението азот : фосфор : калий 1:4:1 или подобен. Добре се отразява торенето с ферментирал кравешки тор.
Влажност на въздуха: оросяването на листата има по-скоро хигиенична цел, но растенията се чувстват добре, тъй като за тях е характерен влажният климат.
Пресаждане: след като извадим грудките от хранилището, м.март, посаждаме ги в хранителна почва. Почва – 1 част глинесто-горска, 1 част торф,
1 част хумус, 1 част пясък.
Размножаване: дъщерни грудки. Отделят се в началото на периода на покой, т.т когато растението загуби листата си.
Някои особенности при грудката на аморфофолис
Грудката се формира в разсад, като удебеляване на стъблото, на следващата година по този клубен се появява лист и незабавно се образува нов клубен, по-големи, от първоначалният. С възрастта дъщерните грудки ще обрзуват много нови грудки.
Аморфофалис изисква задължителен период на покой. За зимата губи листата си, те увяхват и заблуждава много хора, че е загинало. Всъщност увяхващите листа е необходимо да се срежат под корена и да се спре полива.
След загуба на листата, с настъпването на периода на покой можете да оставите грудките в саксията, не е нужно да се полива почвата. По-практично е да изкарате грудките от саксията, да ги изтръскате от старата почва, да се изплакнат в розов разтвор на калиев перманганат, да подсушите и съхраните в сухо и топло място до поникването им.
Амофорфолис лукоценосен може да се размножава с луковичка, която се намира в основните сегменти на листата.
Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама
Добави коментар
Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.
За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител. ► Регистрация