Семейство бобови.Тяхна родина са  Австралия, Африка, Азия, Европа, Полинезия. Това е храст с перести листа и цветове с приятен аромат. Цветовете са събрани в цилиндрични или сферични форми или удължени при основата. Нежните листчета на акацията се образуват за една нощ.



СЪВЕТИ ПО ОТГЛЕЖДАНЕТО

Температура: Умерена, през зимата се нуждае от хладно, но светло помещение с температура не по-малко от  10°C. При повишена температура, акациятa става жертва на щитовидната въшка. Pомещението има нужда от проветряване, но студено течение е недопустимо..
Осветление: Светолюбиво, засенчване не е нужно.
Полив: Обилно от пролетта до есента, много умерено през зимата. Особено, ако зимата растението се съхранява на хладно.
Торове: всяка година от началото на пролетта до есента се извършва торене с течна, комплексна  тор за стайни растения.
Влажност на въздуха: не се нуждае от оросяване.
Размножаване: резници и семена. Вкореняват се резници в малки саксийки при 15-18 С°, семената се сеят през януари – март, изискват затопляне на почвата.Преди да се посеят семената на акацията се попарват с вряла вода или се ошкурват, или се нацепват (освен гребенестата акация), нейните семена поникват сами след 3-4 седмици
Присаждана на 2 години.  Присаждане се извършва след цъфтеж. Почва – лека хумусна (3 чаяст),торф(2 части) и пясък(1 част). Корените на акацията имат чеснов мирис и това се усеща при пресаждане.


Видът на акациите наброява около 800 вида вечнозелени дървета и храсти. Само около 50 от тях се отглеждат като декоративноцъфтящи.
При повечето акации има характерна особенност на листата, листата са заострени, а дръжките са разширени и плоски и имат способността да извършват фотосинтеза, това са така наречените Филодии.
Сред градинарите, акацията няма голямо разпространение, по-често се използва за букети.
През лятото, след закаляване, акацията се поставя на балкона,т ерасата или в градината в земята. Най-удачно е през лятото да посадите акацията в земята, без саксия, на зищитено от вятър, светло място.



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама