parkove.bg / Справочник - Флора / Циссус антарктически - cissus antarctica

Циссус антарктически - cissus antarctica

Принадлежи към семейство Vitaceae/Лозови.
Родината е тропическа, понякога субтропична Америка, Австралия. Азия. В природата са разпространени 350 вида. Това е вечнозелена лиана,  която се отглежда като ампелно растение  или се завързва към подпора.


Цисусът, известен и като руска лоза е изключително непретенциозно растение, което вирее и при неоптимални условия.
Общото при всички разновидности е, че са изключително устойчиви растения и виреят почти при всякакви условия. За родните ни условия цисусът се отглежда като стайно растение. Цисусът  изглежда ефектно увит около тръба с мъх и расте нагоре. Цисусът се отличава с бърз растеж.



Циссус антарктически cissus antarctica –тревиста лиана, листата са последователно разположени с яйцевидна форма до 10 см дължина. С редки назъбени краища. Тъмнозелени на цвят. Стъблата, дръжките и мустачките са гъсто покрити с кафяви власинки. Цветовете са зелени, събрани в съцветия

Съвети по отглеждането
Температура:за цисус ромболистен и антарктически; Умерена зимата, обичат прохладните помещения 15-18°С, минимум,  а зимата .10-12°С . Пазете  цисус от течение, за цисус температурат трябва да бъде винаги умерена или топлп , минимум 16°С.
Осветление: Ярка, разсеяна светлина. Цисус антарктически и разноцветен не понасят преки слънчеви лъчи и растат в сенчести места обаче много добре се чувстват на източното или западно крило на прозореца. Цисус ромболистен е по светлолюбив, за него подхожда място около южния прозорец, а през лятото може да се изнесе в градината, балкона, засенчва се само в обедните часове.
Полив: Обилен от пролетта  до есента. зимата (октомври до февруари) умерено.  Цисус  зле понася засушяването  на почвата, а излишната вода може да унищожи растението.
Торене: Цисус  е бързорастящо растение и бързо извлича хранителните вещества от почвата, затова трябвя да се подхранвя всяка седмица от април до септември използвайки течен тор  за стайни растения.
Влажност на въздуха: Цисус много добре се чувства при периодично оросяване, но ако растението се намира в помещение с централно отопление  трябва да се оросява по често – сутрин и вечер. С приключване периода на покой- пролетта, след пресаждане е добре да се измие с топъл душ за да се свали натрупаният прах да се ободри растението.  Цисус разноцветен не понася сухият въздух, налага се да се оросява  няколко пъти на ден.
Пресаждане: почва – 1 част торф, 1 част листна , 1 част хумус, 1 част оборска тор, 1 част пясък. младите растения се присаждат всяка година а растенията на повече от 5-6 години през 2 години но се торят всяка година. За да се създаде по голям храст  при цисус се прекършва връхната пъпка на филиза.
Размножаване: резници през пролетта и лятото, за това се срязват няколко връхни резника, а след това се вкореняват и се садят в една саксия.


Проблеми на израстването


Пожълтяване на листата – от недостатъчен полив, недостатъчни хранителни вещества в почвата, излишен калции , т.т полилли сте с твърда вода.
Листата стават бледи – това е от прекалено силно осветление а също така може да бъде предизвикано от червеният акар.
Необходимо е да отбележим, че при лошо осветление цисус  силно оголява в долната част на стъблото. Растежа се забавя и се губи декоративната красота.  Трябва да отбележим, че сорта цисус ромболистен Елен Даника  е много по светлолюбив от обикновенният цисус.
Кафяви крайчета на листата – най вероятната причина – сух въздух, възможно е иот недостатъчен полив, студен въздух или допир до студеният прозорец през зимата.
Кафяви петна по листата  - при мокра почва или рязко понижаване на температурата а също така  и използването на много твърда вода.


Вредители по цисус


Щитоносни въшки- Въшките се заселват по доната повърхост на листата, по летораслите и по стъблата. Смучат сок от нападнатите части, в резултат на което се отделят капчици "медена роса", образуват се некротични петна, растенията изостават в развитието си, пожълтяват и изсъхват. Щитоносните въшки са приносители на някои вирусни болести.Преглеждайте редовно долната страна на листата за наличие "медена роса".
Мерки за борба:Отстранява се с влажен тампон и се пръска растението с инсектициди. Можете да напръскате растението с разтвор на спирт и сапун. Напръскаите с инсектицид ( актелик, карбофос, децис).

Червеният акар - смуче сок от долната страна на листата и ги оплита с фина паяжина. Отначало повредите изглеждат като жълти точки, а по-късно се забелязват големи петна.Листата пожълтяват, изсъхват и опадват. Сухият въздух стимулира бързото разпространение на червения акар. Всекедневното пулверизиране и често проветряване са предпазна мярка срещу червеният акар. Фините им мрежи стават видими, когато напръскате листата.



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама