Семейство цикасови.
Това е древно растение в превод от гръцки (Кукас) означава палма, видимо това е сходството на външният им вид. Родството на цикасови се намира и с палмите и с папратите. Действително по външен вид цикасови много приличат на палми, макар болшинството ботаници да потвърждават, че такова родство няма.
Родината на цикасови е Югоизточна Азия и Австралия. Те са бавнорастящи растения и при правилни грижи живее дълго в стайни условия. Младите листа цикаса отначало са завити на спирала, като при папратите. Листата са перести до 50 см дължина. В природата, цикаса  израства в огромни дървета. В родината на цикаса листата му са използвани за създаване на цветни композиции и букети.
При покупка на цикас, трябва да се убедите, че листните пъпки се намират в конус и не са повредени. Най -добре купете това растение, което има най малко три  добре развити листа. Цикас расте много бавно.


Съвети по отглеждането
Цикас е много взискателно растение!

Температура: Умерена, добре понася температурните колебания и расте в топли, и в прохладни помещения.
Зимата предпочита температура 12-16°C, минимум 8°C
Желателно е през лятото да поставите саксията с цикас на балкона или в градината, където се осветява равномерно и е защитено от вятър.
Осветление: Ярка, интензивна светлина и зимата и лятото. Добре се чувства на южните и югозападните прозорци.
Полив:Обилно през прлетта и лятото, зимата умерено. Цикас не понася застояла вода в саксията. При поливане не бива да допускате попадане на вода на конусите, тъй като там се намират пъпките, а влагата може да доведе до загниване.
Торене:В период на интензиивен растеж–от април до август, цикас се подхранва на всеки две седмици със специален тор за палми или други торове за стайни растения. Торовете не трябва да съдържат калций и магнии.

Влажност на въздуха: Обичат влажният въздух, затова периодично се оросява, особено през лятото и зимата в отоплителният сезон. Може периодично да го миете с топъл душ, без да попада вода в почвата.

Пресаждане: пресаждат се млади растения до 5 години, всяка година. А по възрастните – през 4-5 години.

Размножаване: пъпки (детки), които се появяват от майчиният ствол, след като отрежете детките, посипете със сяра или стрит въглен. Детките се подсушават  няколко дни и се садят в смес от лисова почва, торф и пясък. Поливат се много умерено, само увлажнявате почвата. Най- добре изолзвайте почвен подоогрев и стимулатор за коренообразни. Така се размножават и семената. Разсада се появява след месец-два.
През лятото цикас е добре да се държи на открито. Това не само закалява растенията, осигурява му се много слънце и способства за доброто за облистването.

Вредители по цикас

Щитоносни въшки- Въшките се заселват по долната повърхност на листата, по летораслите и по стъблата. Смучат сок от нападнатите части, в резултат на което се отделят капчици "медена роса", образуват се некротични петна, растенията изостават в развитието си, пожълтяват и изсъхват. Щитоносните въшки са приносители на някои вирусни болести.Преглеждайте редовно долната страна на листата за наличие на "медена роса".
Мерки за борба:Отстранява се с влажен тампон и се пръска растението с инсектициди. Можете да напръскате растението с разтвор на спирт и сапун. Напръскайте с инсектицид ( актелик, карбофос, децис).

Червеният акар-смуче сок от долната страна на листата и ги оплита с фина паяжина. Отначало повредите изглеждат като жълти точки, а по-късно се забелязват големи петна. Листата пожълтяват, изсъхват и опадват. Сухият въздух стимулира бързото разпространение на червения акар. Всекедневното пулверизиране и често проветряване са предпазна мярка срещу червеният акар. Финните им мрежи стават видими, когато напръскате листата.
Мерки за борба:Ако забележите наличие на бели паяжини, веднага изолирайте нападнатото растение, измийте го на течаща вода и избършете нападнатите части на растението с тампон, напоен със спирт,водка или ракия. Можете да използвате и следния екологичен метод: Засегнатото растение се напоява обилно и се постава в прозрачен найлонов плик, завързан отгоре. След това се остава на топло и светло място. По този начин се развива висока влажност и акарите умират за 2-3 седмици. Ако няма подобрение напръскайте с инсектициди, напръскайте с разтвор на актелик

Трипс – появява се при много висока температура и ниска влажност на въздуха. На долната страна на листата трипс снася многочислена колония а на горната страна на листа се появяват светли точки. В резилтат горната страна на листата става сиво-кафява със сребристи облясъци.
Мерки за борба:Растението трябва да се напръска  а при необходимост нееднократно с имсектицид(фитовер, децис, актелик,инта-вир).

Проблеми при отглеждането
При излишна влага в почвата или да попадне на конуса (шишка)на цикас, може да започне загниване на корените или стъблата. Листата добиват кафяв цвят и вяхнат, корените гният, на конуса се появява плесен, растенията загиват. За загниването способства и прекалено ниската температура в помещението, прекалено плътна и глинеста почва, отсъствието на дренаж и прекаления полив.
Появата на петна на листата и образуването кафяви връхчета са резултат от резките трмпературни колебания, прекалено сухият въздух в помещението, недостатъкът на хранителните вещества в почвата.



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама