Семейство акантови.

Родина на пахистахиса са долините на Перу, в които цари вечно лято. Поради това в дома трябва да му се осигури умерено светло място с целогодишна температура около 20 градуса. През лятото трябва да се пази от прегаряне под преките слънчеви лъчи, а през зимата, особено при мокра почва, понижението на температурата под 15 градуса може да го погуби

Грижи за растението

Осветление: Пахистахиса предпочита ярка разсеяна светлина, без преки слънчеви лъчи. Най-доброто място за него е прозорец със западно или източно изложение. На прозорците с южно изложение е добре да има защита от полупрозрачна тъкан или хартия (марля, тюл, паус). През зимния период също трябва да се осигури добро осветяване.
Температура: Оптималната температура за пахистахиса през пролетно-летния период е около 20°С, при температура над 24°С е желателно да се увиличи въздушната влажност около растението. През есенно-зимния период оптималната температура е в рамките на 16-19°С. Прекалено топлия въздух вреди на растението, затова не е добре да бъде близо до отоплителни тела(парно). Растението обича свежия въздух, но не бива да се прекалява.
Поливане: През вегетативния период на растеж растението се полива обилно, след просъхване на повърхностния слой на почвата. През зимата поливането е по-умерено, ден-два след като е просъхнал горния почвен слой. Преполиването не е желателно, почвата трябва да е постоянно влажна. Растението е много чувствително към просъхването на кореновата туфа.
Влажност на въздуха: Пахистахиса предпочита висока влажност на въздуха. Необходимо е редовно пулверизиране през цялата година. Използва се добре престояла или филтрирана вода. Желателно е да се избере място с висока влажност на въздуха. При сух въздух в помещението, е необходимо да се пулверизира повече от веднъж на ден. За увеличаване на въздушната влажност се използва вана с камъчета, керамзит или влажен мъх. Дъното на саксията не бива да се потапя във водата.
Торене: В периода на растеж пахистахисите реагират много добре на подхранване с комплексни минерални торове за цъфтящи. Тори се веднъж на две седмици, но само след поливане преди това с чиста вода.
Пресаждане: Пахистахиса се пресаждат ежегодно през пролетта. При пресаждането се подрязват. Препоръчва се субстрат от - 2 части градинска глинеста почва, 1 част торф, 1 част листовка, 1 част хумусна почва и 1 част пясък. Подходящи са смесите за цъфтящи растения. В субстрата може да се добават и дребни парченца дървен въглен. Тъй като растението обича влажна почва, за да се избегне застой на вода и гниене, на дъното на саксията се прави добър дренажен слой
Размножаване: Основно чрез резници. Резниците се вкореняват през цялата година, най-удобно е да се използват тези от подрязването. Желателно е да се подготвят резници с две междувъзлия. Резниците се вкореняват при висока влажност и температура не по-ниска от 20-22°С във вода. Редовно се пулверизират с вода със стайна температура. За да се ускори вкореняването, резниците се покриват със стъклен съд (буркан) или прозрачен полиетиленов плик. Два пъти в седмицата се отварят за 2-3 часа, за да се проветри почвата. Във вода резниците се вкореняват за 2-3 седмици, след което се засаждат в стандартни съдове за разсад с лек субстрат, а после в неголеми саксии с диаметър 12-13 см, и едва по-късно в саксиите, определени за възрастния екземпляр. Такова поетапно пресаждане с ограничаване на обема на почвата стимулира при някои растения, в това число и при пахистахиса, активен цъфтеж. За създаване на обемен пищен храст в една саксия може да се засадят по няколко вкоренени резника и редовно да се прищипват връхните стебла, за да се разклоняват по-активно. Ежегодно през пролетта възрастния храст се пресажда в саксия с 1-2 см по-широка от предишната.

Съвети

За пахистахиса са необходими своевременно подрязване и прищипване. В естествени условия пахистахисите растът сред треви и невисоки храсти. За да завоюват своето място под слънцето, на младите екземпляри се налага да израстнат доста бързо. Това става без разклоняване, само с един ствол. И едва когато достигнат определена височина, обикновено около 80 см, започва естественото образуване на разклоненията.

Обикновено пахистахисите се оформят, започвайки от най-ранна възраст. За създаване на желаната корона се използат подрязвания и прищипвания. Стремежа не е растението да разцъфти още през първата година от живота си. Това време се използва за оформяне на бъдещата корона. Първото подрязване е най-добре да се направи при достигане на височина от 10-15 см от земята.

На развиващите се след периода на покой нови филизи, се прави прищипване на третата двойка листа. Със следващите прорасли издънки се постъпва по същия начин. Така, след 3-4 прищипвания през първата година от живота на растението до зимата може да се оформи невисок екземпляр с от 8 до 12 връхни стебла.

След периода на покой през зимата, преди началото на периода на растеж, се прави подрязване и прищипване на всички връхни стебла. Тъй като всяко от тях ще даде минимум две разклонения, то ще се получи растение с 16-24 връхни стебла. Такова растение вече е добре да цъфти. Всяко прищипнато стебло се разделя от самосебе си на две и отново дава цвят. Така продължава до края на сезона. На следващата година през пролетта повторете прищипването.


Проблеми  по отглеждането

Опадане на листата-всяко дори незначително течение може да причини опадане на листата, също и недостатъчното поливане. В този случай листата първоначално губят жизнеността си.

Сухи крайчета на листата, листата се сгърчват. Причина — сухия въздух. За Пахистахиса е необходима висока въздушна влажност, иначе растението може дори да спре да цъфти.

Оголва се долната част на ствола- когато достигне две годишна възраст и повече долната част на храста се оголва — в този случай се препоръчва късо подрязване за подмладяване на растението, а резниците се залагат за вкореняване.
Резниците вехнат и не се вкореняват-  големите листа върху резниците е добре да се отрежат на половина. Добре е съда с резниците да се покрие и да се остави на топло, но не слънчево място.

Вредители: Белокрилка,  власести щитоносни въшки, щитоносни въшки и акари.



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама