parkove.bg / Справочник - Флора / Кринум - Crinum ..
Семейство амарилисови Родината им е Южна Африка. В природата съществуват около 100 вида. Кринум е ефектно цъфтящо растение и е подходящо за отглеждане през зимата в оранжерии повече, отколкото в домашни условия. Не само за това, че растението достига огромни размери, главвната причина е необходимостта от хладно зимуване. Цъфти от юли до септември. Листата по време на покой не падат и не обича подрязването им.
Съвети по отглеждeне
Температура: Умерена. През зимният период на покой -17-20С, при сухо съхранение. Зимният минимум е 8- 7°С..
Осветление: Ярко,разсеяно осветление сзасенчване от преките слънчеви лъчи.
Полив:Умерен през пролетта и лятотот, от есента се съкращава, а зимата практически се преустановява,или се полива много рядко, защото месестият корен не бива да изсъхне съвсем.Чувствителни са към излишната влага.
Торене: един път на две седмици с течна тор за цъфтящи стайни растения, разтворена в концентрация препоръчана от производителя. Подхранването започва веднага щом се появят младите листа и завършва с увяхването на последното цветче.
Влажност на въздуха: През лятото листата периодично се оросяват и изтриват влажна гъба.
Пресаждане: примерно на 3-4 години веднъж по време на периода на покой. Почвата е от 2 части глинесто-тотфена, 1 част листна, 1 част угнил тор, 1 част торф и 1 част пясък. добавете и парченца брезови въглени. Саксията за посаждане се избира голяма за възрастното растение – кашпа, кадус.
Размножаване: дъщерни луковички през лятото. При отделяне на луковичките се старайте да не повредите корените. Среза обработете със стрит въглен. Младите растения цъфтят на 3-4 година.
Кринум като бързорастящо ратение се нуждае периодично от подхранване в период на растеж. Подхранвйки растението можете да редувате органична и минерална тор. Тъй като пресаждането на възрастните растения се извършва само през 3-4 фодини е необходимо всяка година да подменяте горния слой на почвата на дълбочина 4-5 см..
Болести и бредители:
Антракноз – Бактериално заболяване на листата и растенията. По листата се появяват тъмни петна а на крайщата на листата се появяват тъмнокафяви капки. За развитие на болестта способства топлият и влажен въздух.
Мерки за борба : почистват се и се изгарят болните листа. Обработват се с фунгицид. (фундазол – 2г/ 1лвода) намаляване на полива, проветрява се по често.
Стаганоспора –биологично спорово заболяване при луковичните растения, когато по луковицата се появяват червени петна, от което и това заболяване е получило другото си име”червено изгарене”. Петната отначало не са големи, но бързо се разпространяват по цялата луковица, след това по листата. Луковицата все едно е пусната във вряла вода.
Мерки за борба: в началото на болестта – само при появата на червените петна и ивици по луковицата и всички растения се обработват с фундазол( 2г/1 л.вода). ако растението е заразено много силно, приготвяме следната смес: 100г креда, 5г, купроцин, 10г самозалепващи ОП-7. сместа се разрежда с вода ( 1,5 чаши с вода) до сметанообразна консистенция и се намазват луковиците и основата на листата и цветоноса.
Щитоносни въшки- Въшките се заселват по долната повърхост на листата, по летораслите и по стъблата. Смучат сок от нападнатите части, в резултат на което се отделят капчици "медена роса", образуват се некротични петна, растенията изостават в развитието си, пожълтяват и изсъхват. Щитоносните въшки са приносители на някои вирусни болести.Преглеждайте редовно долната страна на листата за наличие "медена роса".
Мерки за борба:Отстранява се с влажен тампон и се пръска растението с инсектициди. Можете да напръскате растението с разтвор на спирт и сапун. Напръскаите с инсектицид ( актелик, карбофос, децис).
Амарилосов черей : белезникаво насекомо с овално телце около 3.5 мм се заселва под люспичките на луковицата. Уврежданията от червейчето силно притесняват растението, не расте, листата жълтеят и падат. На секретите се появява саждестата гъба.( 2мл/1лвода).
Мерки за борба: растението може да се полива с инсектициди. Внимавайте почвата да не е много мокра. Цилно засегнатите луковици е подобре да изхвърлитр.
Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама
Добави коментар
Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.
За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител. ► Регистрация