Родът наброява 4-5 вечнозелени дървета от Австралия, Нова Зеландия, Нова Гвинея и Нова Каледония. Отглежда се преди всичко К. левигатус (С. laevigatas), наричан „карака” и „новозеландска дафина”. Макар да е с новозеландски произход, той е натурализиран на Хавайските острови и там е на голяма почит. Гледа се в обемисти контейнери и макар, че в диво състояние достига 15 м височина, в помещение няма да надмине 2 м. Листата му са продълговато-овални, 10-20 см дълги, плътни, тъмнозелени и лъскави. Цветовете са дребни, зеленикаво-жълти и ги има в изобилие през пролетта и лятото. Плодовете на коринокарпуса са като тесни яйчица, оранжеви на цвят и стават за ядене, ала семената са отровни, ако не се сварят (навремето са били основна храна на новозеландските маори). Има и пъстролистни коринокарпуси, нашарени с бяло или жълто и те, естествено, са далеч по-декоративни.

 


Съвети по отглеждането:


Температура:това е топлолюбиво растение, оптимална температура 18-20 С,а зимата   минимум 12-14°С.
Осветление: Каринокарпус е  светолюбиво, предпочита ярка рассеяна светлина , ному е  нужна защита от пеките слъчеви  лъчи .Най добро място е непосредствено юго-запад,,юго-изтоочно изложение но прикрити зад тщлено перде . зимата също е нужно светло помещение.
Полив: Обилно от пролетта до есента. Зимата умерено. В периода на растеж през пролетта и лятото се извършват торно поливки  веднъж на две седмици. използвайки течен тор за стайни растения.
Влажност на  въздуха: Коринокарпус се нуждае от висока влажност на  въздуха, ако в помещението имцентрално  отопление това трябва да се има впредвид, пръскайте го един два пъти на ден -  сутрин и вечер. При много сух въздух растението може да  хвърли листата си.
Пресаждане: почва – 3 части оборски тор, 2 части торф з, 1 част пясък.Младите растения се присаждат всяка година, а старите – през  2-3 години.добрият дренаж е задължителен.
Размножаване : връхни резници през пролетта и лятото.


Вредители:

Щитоносни въшки- Въшките се заселват по долната повърхост на листата, по летораслите и по стъблата. Смучат сок от нападнатите части, в резултат на което се отделят капчици "медена роса", образуват се некротични петна, растенията изостават в развитието си, пожълтяват и изсъхват. Щитоносните въшки са приносители на някои вирусни болести.Преглеждайте редовно долната страна на листата за наличие "медена роса".
Мерки за борба:Отстранява се с влажен тампон и се пръска растението с инсектициди. Можете да напръскате растението с разтвор на спирт и сапун. Напръскаите с инсектицид ( актелик, карбофос, децис).


Проблем при отглеждането:


Сухи кафяви крайчета на листата:От сухият въздух
Недостатъчно торене - необходимо е периодично подхранване.
От недостатъчна влага – пресъхнала почва
Почвата трябва да бъде леко влажна, застоялата вода в саксията трябва да се избягва.
Листата губят своята пъстрота а новите листа са дребни от недостаъчна осветление – коронокарпус не обича пряката слънчева светлина но мястото за него трябва да бъде светло, особено зимата.








Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама