parkove.bg / Справочник - Флора / Колеус
Семейство устоцветни. Родината е о. Ява. В природата са разпространени около 150 вида. Това е тревисто растение, чийто външен вид напомня коприва, само че без бодличкитр и красива окраска. В културата са разпространени хибридите Coleus blumei. Стъблата са правостоящи, височината на растенията достигат до 80 см. Листата са срещуположно подредени, овални, заострени на върха, по края вълнисти или назъбени. Листата са слабо окосмени, пъстро украсени. Съцветието е метличка от многобройни малки цветчета.
Съвети по отглеждането
Температура: лятото умерена, зимата прохладна, дколо 15-16 °C.. Зимната температура е минимум 12°C.
Осветление : колеус е светлолюбиво растение. Изисква ярка, разсеяна светлина със засенчване от преките слънчеви лъчи през лятото.
Поливане: през лятото колеус се полива обилно, есента и зимата поливането се съкращава, но почвата трябва да бъде леко влажновата. Предпочита се мека вода за поливане.
Торове : периодично от март до септември се подхранва с разтвор на минерален тор за декоративно-листни стайни растения. Подхранването се извършва всяка седмица.
Влажност на въздуха : Колеус обичат много влажен въздух. Затова въздухът се овлажнява често с опръскване на помещението или саксията се поставя на подложка с мокър чакъл или керамзит.
Пресаждане : пресажда се всяка година през пролетта. Понякога през лятото още веднъж се пресажда, или по-точно се прехвърля в по-голяма саксия, тъй като корените му много бързо се разрастват и оплитат почвата. Повторното пресаждане е необходимо само, ако корените на растението се появят от отточното отвърстие на дъното на саксията.
Почва – всяка хранителна смес към състава на почвата. Колеус не е взискателен.
Размножаване : със семена през пролетта; стъблени резници през пролетта и лятото.
Колеус е много бързо растящо растение и без значение, че се счита за невзискателно, то иска внимание. За да получите по-мощен храст, връхчетата на филизите се прищипват, поняякога няколко пъти. През зимата растението израства и се изтегля, затова е добре през пролетта да срежете връхчетата на най-силните филизи, вкоренете ги и ги посадете в свежа почва.
При размножаване на колеус от семена, те много леко и бързо никнат. При това на разсада на младите листа много добре се вижда цветният рисунък, отбират се само най красивите и ярките. Останалите се изхвърлят. Младият разсад много бързо израства и образува цветоносни стрелки и губи своята привлекателност. Затова те се отрязват, а отрязаните стъбла с използват за резници. Резниците св вкореняват за 2-3 седмици.
Колкото повече азот съдържа почвата и торовете за подхранване на колеуса, толкова по-малко е изразен рисунъка на листата и те са по-зелени.
Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама
Добави коментар
Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.
За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител. ► Регистрация