Семейство млечкови. Родина Юго-източна Азия и островите на Тихия Океан. Кротонът е популярно стайно растение заради ярките цветове на листата и необикновенните му форми. Твърдите листа са насочени нагоре и обикновенно са широки и с ясно изразени и красиво оцветени жилки. Прекрасно изглеждащо растение в магазина или градинския център, но преди да го купите трябва да сте сигурни, че можете да задоволите неговите специфични изисквания. Има  кодиум с  лавровидни листа, лопатести, завити, дълги лентовидни или пръстови  и т.т.  в културата се срещат много голямо количество хибриди и да определим тяхното точно название е доста трудно. Най-често в магазина можете да срещнете това растение с название Кодиум пъстър Codiaeum variegatum (или кротон). Това растение изисква  опредлено внимание и грижи, не понася поливане със студена вода и течение. Кодиум понякога цъфти в домашни условия  с неголеми бели цветчета.


Съвети по отглеждането

Температура: Кодиум е топлолюбиво растение, зимата се държи на температура около 16-18 °С, минимум 16-18 °С
Осветление: светлолюбиво; за поддържане на разноцветната окраска  на листата е нужно много слънце. Обаче към есенното слънце се адаптира постепенно. През лятото е възможно  да се наложи засенчване в най-горешите цветове. Зимата е нужно светло помещение. При недостатъчно осветление пъстротата на листата се губи. Идеалното място е източния или западният прозорец.
Полив: обилно от пролетта до есента, почвата само леко подсъхва. Зимата се полива много умерено. Зле понася сухата почва, при това може да опадат почти всички листа, макар излишната влага на почвата също така е нежелателна. Водата за поливането трябва да бъде топла и добре престояла. За да не се застоява водата на дъното на саксията направете добър дренаж.
Торене: от април до август се подхранва със специални минерални торове за стайни растения на всеки двве седмици. Може да използвате Дъга, Идеал и др.
Влажност на въздуха: Много обича влажният въздух. Кодиум периодично се оросява и се протриват листата. Кротон страда зимата в помещения с централно отоплениее когато въздухът в помещението е много сух. Но тъй като растението е топлплюбиво и зимата температурата не трябва да пада под 16-17°С, затова то може да се държи само в топло помещение. Поставете саксията на подложка с вода и не забравяйте да го оросявате.
Пресаждане: Почва – 1 част чимовка, 1 част листовка, 1 част торф, 1 част пясък. Пресаждането се извършва един път  на две години, старите през три –четири години. Кротон не обича големите съдове, дренажът е задължителен.
Размножаване: Резници, които се режат в края на зимата и сеят във вода или влажен пясък с използването на фитихормони (стимулатор на растежа) или при затопляне на почвата.
При кротона има особености – на младите растения по листата преобладава жълто и различни оттенъци на зелените тонове, с възрастта се появяват розови и червени петна и ивици.


Вредители по кротона
Белокрилка- повреждат растението, като смучат растителния му сок,преносители са на вируси. Размножават се бързо. Образуват колонии от долната страна на листата, по цветните пъпки и новите връхчета на стъблата. Най-уязвими са растенията с меки тъкани. Пострадалото растение отслабва и става уязвимо на гъбни заболявания. При наличие на листни въшки, по листата на растението се забелязва лепкава "медена роса", която възпрепятства нормалната фотосинтеза
Мерки за борба: При откриване на единични екзепляри, се препоръчва механично отстраняване и пръскане на растението със сапунена вода. Можете да напръскате растението с настойка от портокалови кори или настойка от листата на домати. При силнилна засегнатост растенията трябва да се третират с инсектициди . (0.15% актелик ).

Червеният акар - смуче сок от долната страна на листата и ги оплита с фина паяжина. Отначало пов20°С редите изглеждат като жълти точки, а по-късно се забелязват големи петна. Листата пожълтяват, изсъхват и опадват. Сухият въздух стимулира бързото разпространение на червения акар. Всекедневното пулверизиране и често проветряване са предпазна мярка срещу червеният акар. Фините им мрежи стават видими, когато напръскате листата.
Мерки за борба: Ако забележите наличие на бели паяжини, ведната изолирайте нападнатото растение, измийте го на течаща вода и избършете нападнатите части на растението с тампон, напоен със спирт,водка или ракия. Можете да използвате и следния екологичен метод: Засегнатото растение се напоява обилно и се постава в прозрачен найлонов плик, завързан отгоре. След това се остава на топло и светло място. По този начин се развива висока влажност и акарите умират за 2-3 седмици. Ако няма подобрение напръскайте с инсектициди.напръскайте с разтвор на актелик

Проблеми по отглеждането
Кафяви или покафенели краища на листата – прекалено сух въздух, студено течение или недостатъчно поливане.
Кафяви петна по листата – недостатъчен полив.
Листата са усукани, меки с кафяви краища- прекалено ниска температура, възможно е денем да е топло, а през ноща студено.
Листата губят своята пъстрота – недостатъчно светлина
Светли сухи перна на листата – прекалено интензивно осветление или слънчеви изгарения, възможно е през пролетта от яркото слънце или лятото в най-жарките часове на деня.



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама