Семейство кипарисови. Родината им е средиземноморието, Америка и т.т. Намиращите се в продажба кипариси едроплодни Cupressus macrocarpa, отличават с неголеми размери и са култивирани специално за стайни условия. Кипарисът е хвойнова култура  и методите за неговото отглеждане и грижи  са същите, както и за араукарии. В магазините особено около Нова година можете да намерите най-разнообразни кипариси, с разнообразна форма на подстригване – във вид на храст, пирамида, малко дръвче. Кипарисът действително напомня на малка жива елхичка. Ако искате да украсите кипариса като новогодишна елха можете да провесите на него разноцветен дъжд или хартени играчки. Като цяло, кипариса е невзискателно растение, трудността е в това, че не понася сухият въздух и високите температури през зимата.

Съвети по отглеждането

Температура: умерена, зимата прохладна- минимум 8°С. От началото на май до края на август ,кипарса е добре да държите на открито, в сянка и с защита от течение. Горещият въздух от централното отопление е унищожителен за кипариса.
Осветление: Нуждае се от ярка, разсеяна светлина, полусянка от прякото въздействие на слънцето, особено през лятото. През зимата за кипариса е нужно светло помещение. Ако през лятото е на открито (освен на северно изложение), то през зимата ще се наложи  да го поставите близо до южният прозорец, но само до горещото  пролетно слънце. При недостатъчна светлина, кипариса се изтегля и губи формата си, а при много светлина листата пожълтяват и се сипят.
Полив: обилен през пролетта до есента. През зимата умерено. Кипарисът не понася излишната вода и зле понася засушаването на почвата. Поливане: през зимата зависи  от температурата на помещението например, при температура от  8°С, ще се полива веднъж на 5-7 дни.
Торове: от май до август кипарса се подхранва с минерални торове за стайни растения  на ½ от  препоръчаното. Подхранва се веднъж на месец.
Влажност на въздуха: през пролетта и лятото периодично се оросява. Ако през зимата няма възможност да се постави в хладно помещение, то тогава също се оросява с топла вода сутрин и вечер..
Пресаждане: на две години през пролетта. Почва -1 част глина и копка, 2 на листна,  1 част торф, 1 част пясък. Кипарисът обича рохкавата почва, при пресаждането  внимавайте кореновата шийка да не бъде вдадена в почвата, иначе растението може да загине. Добрият дренаж е задължителен.
Размножаване: Дървени резници през пролетта и лятото. Семена през пролетта.


Проблеми на отглеждането
Пожълтели листа – от недостатъчно поливане, сухост на въздух, недостатъчно тор в почвата, излишен калции, т.т. полива се с твърда вода.
Кафяви връхчета на листата – най вероятно – сух въздух, от недостатъчно поливане,  недостатъчно тор в почвата, течение.
Червеният акар - смуче сок от долната страна на листата и ги оплита с финна паяжина. Отначало повредите изглеждат като жълти точки, а по-късно се забелязват големи петна. Листата пожълтяват, изсъхват и опадват. Сухият въздух стимулира бързото разпространение на червения акар. Всекедневното пулверизиране и често проветряване са предпазна мярка срещу червеният акар. Финните им мрежи стават видими, когато напръскате листата.
Мерки за борба: Ако забележите наличие на бели паяжини, ведната изолирайте нападнатото растение, измийте го на течаща вода и избършете нападнатите части на растението с тампон, напоен със спирт, водка или ракия. Можете да използвате и следния екологичен метод: Засегнатото растение се напоява обилно и се постава в прозрачен найлонов плик, завързан отгоре. След това се остава на топло и светло място. По този начин се развива висока влажност и акарите умират за 2-3 седмици. Ако няма подобрение напръскайте с инсектициди. Напръскайте с разтвор на актелик



Щи тоносни въшки и белокрилки - Въшките се заселват по долната повърхост на листата, по летораслите и по стъблата. Смучат сок от нападнатите части, в резултат на което се отделят капчици "медена роса", образуват се некротични петна, растенията изостават в развитието си, пожълтяват и изсъхват. Щитоносните въшки са приносители на някои вирусни болести.Преглеждайте редовно долната страна на листата за наличие "медена роса".
Мерки за борба: Отстранява се с влажен тампон и се пръска растението с инсектициди. Можете да напръскате растението с разтвор на спирт и сапун. Напръскайте с инсектицид ( актелик, карбофос, децис).



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама