parkove.bg / Справочник - Флора / Катарантус - Catharanthus - ..

Катарантус - Catharanthus - Мадагаскарско цвете

Семейство Contortae. Родина – влажните  тропически гори, преимущественно о. Мадагаскар. В природатата са разпространени 5 вида от това красиво  цъфтящо растение. В културата е известнен вида Катарантус розов или розова зелиника  Catharanthus roseus.

Растението е лесно за отглеждане. Листата на катарантуса са дълги тъмнозелени, които може да достигат до 10см. Характерна е бялата жилка, минаваща през средата. Стеблото може да достигне до половин метър. Освен това растението е силно разклонено и прилича на храст. Цветовете са много ефектни в наситен розов цвят с по-тъмно розов център. Срещат се и бели екземпляри. Цъфти продължително, от късна пролет до късна есен.

Съвети по отглеждането


Температура: Катарантус е топлолюбив  25-27 °С
зимата не по-малко 14°С, оптималната - 15-18°С. Не понася преохлаждане на кореновата система. През лятото  е по-добре да го поставите на открито.
Осветление: за карантуса е необходимо много светло, слънчево място, с пряка слънчева светлина. Добре расте на източното и западно изложение.
Полив: През лятото е важно да се полива обилно. През зимата катарантусът няма нужда от толкова много вода, затова поливането е ограничено. По време на растеж е добре всяка седмица да се оросяват с вода листата.
Торене: По време на растежа веднъж седмично се тори с течна тор.Добавя се във водата за поливане. Полива се примерно 3 пъти в месеца.
Влажност на въздуха: катарантус обича влажният въздух. Нужно е да се извършва периодично оросяване, а можете да поставите саксията на подложка с мокър чакъл или керамзит.
Пресаждане: почвата трябва да бъде рохкава със слабокисела ракция.
Пересадка: Почва – 1 част листа, 1 част хумус, 1 част торф земя и 1 част пясък. Дренажът е задължителен. Пресажда се всяка година.
Размножение: Размножава се с резници през март, които се засаждат по няколко на едно място в градинска пръст.
През пролетта се пресажда и подрязва.


Защо катарантус е малко разпространен сред любителите на стайни растения макар, че всъщност то заслужава по-голямо внимание. На първо място много леко се отглежда в стайни  условия, карантус е топлолюбиво и с успех расте в отопляеми помещения.

Грижата за карантуса се състои в поддържането на влажен въздъх, пресаждане всяка година в свежа почва, след което растението се подрязва  на 1/3  дължина на филизите. А също така и подхранването с торове от април до октомври.
Най-често се поразява от червеният акар и Щи тоносни въшки.
Причина за появата на вредителите най-често е сухият въздух в помещението. Ако катарантус се държи през лятото навън, то можето да бъде заплашен от нападение от листни въшки. В тези случаи е добре  да се провежда профилактични обработки преди внасянето в помещение.






Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама