parkove.bg / Справочник - Флора / Калцеолария - Calceolaria
Калцеолария Calceolaria
( дамска пантофка , чехълче )
Семейство Scrophulariaceae, живеничеви . Родина Южна Америка. Названието на рода произлиза от латинското calceolatu - пантофка. В природата се наброявят около 200 вида от тези растения.
Съвети по отглеждането
Температура: През лятото калцеоларията се развива при прохладен и влажен въздух. При температура над 20° С тя загубва декоративните си качества.
През зимата пък на растенията трябва да се осигури светлина и температура на въздуха в помещението 4 - 6° С.
Осветление:От полусенчесто до светло място, което да бъде защитено от дъжд.
Източно изложение или североизточно или западно за предпочитане.
Полив: Торене, поливане: Калцеоларията не понася пресен оборски тор, дъжд, вятър, горещ сух въздух и силно слънце.
Влажност на въздуха: Калцеолариа изисква много висака влажност на въздуха, затова саксиите се поставят на поднос с чакъл или керамзит, покритит с фини власинки. Листата на Калцеолариа не понасят да попада на тях вода, затова при оросяване трябва да се извършва само върху цветовете.
Пересадка: Растенията се пикират два пъти: на 15-дневна и на 45-дневна възраст.
През септември - октомври растенията се засаждат в саксии с диаметър 7 - 8 см.
Почва - 1 част хумус, 1 лист част земята и 1 част пясък
Размножение: Чрез семена и резници. Те се засяват през май и юни в леко песъчлива почвена смес, без да се посипват. Терината се покрива със стъкло, а върху него се поставя хартия. Почвата се навлажнява с пулверизатор или терината се поставя в по-голям съд с вода. Семената поникват след около 12 дни. Когато се покажат пониците, стъклото и хартията се отстраняват.
Подходящо място за саксиите с цветето са източните, западните или северните прозорци, които често се отварят.
Редовно трябва да се отстраняват прецъфтелите цветове, за да се осигури по-нататъшен цъфтеж на цветето.
Растението, внесено в стайни помещения, не е много трайно, защото изисква висока влажност на въздуха (85%) и сравнително ниска температура(14-15° С), които при стайна обстановка трудно се осигуряват.
Вредители по Калцеолария
Листни въшки- повреждат растението, като смучат растителния му сок,преносители са на вируси. Размножават се бързо. Образуват колонии от долната страна на листата, по цветните пъпки и новите връхчета на стъблата. Най-уязвими са растенията с меки тъкани. Пострадалото растение отслабва и става уязвимо на гъбни заболявания. При наличие на листни въшки, по листата на растението се забелязва лепкава "медена роса", която възпрепятства нормалната фотосинтеза.
Мерки за борба: При откриване на единични екзепляри, се препоръчва механично отстраняване и пръскане на растението със сапунена вода. Можете да напръскате растението с настойка от портокалови кори или настойка от листата на домати. При силнилна засегнатост растенията трябва да се третират с инсектициди( деррис, фитовер, децис,актелик, инта-вер). При силни поражения можете да повторите обработката.
Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама
Добави коментар
Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.
За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител. ► Регистрация