Семейство бобови.

Родина – тропическите райони на  Америка. В природата са  разпространени около 10 вида. Наричана още "целуващи устни" заради формата на цветчетата й. Хипоциртата е пълзящо растение с месести, блестящи листа. Растението е многогодишно и цъфти в продължение на четири месеца. Цветчетата стоят отделно и имат издута форма като устни. Обагрени са в жълто и червено

Съвети по отглеждането

Осветление: Ярка разсеяна, най-добре вирее на източен прозорец.За да се развива добре и за да цъфти редовно, хипоциртата трябва да обитава светъл кът с разсеяно слънчево огряване. При дълбока сянка цветето ще линее, а преките лъчи на слънцето ще обгорят листата.
Температурата в помещението не бива да пада под 12 градуса, а високите й стойности няма да се отразят зле.
Влажността на въздуха трябва да е висока, което се постига с редовно пулверизиране или с поставянето на саксията заедно с подложкат в широк съд, пълен с вода или с влажен мъх.

Пресаждане:Хипоциртата издържа без пресаждане до две години, но през това време трябва да се подхранва редовно на всеки две седмици. Разбира се, трябва да се наблюдава състоянието на почвата и ако се е заблатила, да се пресади незабавно, за да не загният корените. Пресаждането става след прецъфтяването или при излизането от периода на покой. Почвата трябва да бъде лека и пропусклива,например смес от листовка, торф, добре угнил оборски тор и пясък в съотношение 2:1:1:1 с добавка на дървесна кора и парченца дървени въглища.
Поливането през лятото трябва да е редовно, но умерено. Повишението на почвената влажност, особено при по-ниска температура, е вредно. През зимата се полива колкото да не изсъхне. Тъй като цветовете се образуват само на млади клонки, хипоциртата трябва редовно да се подстригва.
Отрязаните части лесно се вкореняват във вода или направо в почвата. По този начин става размножаването, което е най-успешно през лятото.
 

Вредители: Страда от нападенията на власестите въшки, на белокрилката и на акарите. Използват се инсектициди за стайни растения.

Проблеми на отглеждането

Кафяви петна по листата – появяват се когато растението се полива с хладна вода, ако поливането не е равномерно.

Листата пожълтяват – много тор, сух въздух, растението стои дълго на преките слънчеви лъчи.
Сив налеп на листата и цветовете – сиво гниене или брашняна мана възкникват при нарушаване изискванията за отглеждане. Прекратява се пръскането, почистват се заразените части, обработва се със системен фунгицид
Растението расте лошо и или не цъфти съвсем – при недостатъчно осветление, недостатъчно подхранване на почвата, сух или хладен въздух, топло зимуване или не сте подрязали растениети предната година или засадена в тежка глинеста почва.



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама