parkove.bg / Справочник - Флора / Глориоза - Gloriosa
Семейство лилиеви.
Родом от тропическа Африка, глориоза е национално цвете на Зимбабве.
Името на Gloriosa Rothschildiana идва от латински и означава чест, слава. Това прекрасно и екзотично цвете е кръстено на барон Z.W. Rothschild, специалист по птиците, който купил цветето от Африка и го показал на изложение на Английското градинарско общество в началото на века.
Цвета се състои от шест деликатно извити венчелистчета, накъдрени по края и оцветени в червено до вишневочервено, преливащи към жълто.
В културата е представено с вида Глориоза разкошна/Gloriosa superba/.Многогодишна лиана изискваща опора. Листата са светло зелени, последователно разположени, тяснокопиевидни, на върха спирално завити подобно на мустаци. Цветовете са единични, големи – до 10 см дължина. Дългите листчета са ярко червени с жълът накъдрен край изтеглен назад към цветоноса.
Съвети по отглеждането
Температура: Глориоза е достатъчно топлолюбива, в период на растеж и цъфтеж е желателно температурата да е около20-22°С.През зимата грудките се съхраняват при температура не по малко от 12°С. Пролетта, с появата на младите филизи температурата се увеличава постепенно, не трябва да се носи от прохладно помещение в гореща стая- рязката смяна на температурата е унищожителена за растението.
Осветление: Добро слънчево осветление, засенчване само на южно изложение в горещите дни.
Поливане:Обилно по време на растеж, почвата трябва да бъде винаги леко влажна. През есента когато листата започнат да жълтеят полива се съкращава. В период на покой грудките не се поливат.
Торене:Пролетта когато младите клончета пораснат достатъчно може да се подхранва с течна тор за цъфтящи стайни растения. Подхранването се извършва според инструкцията всяка седмица до приключване на цъфтежа.
Влажност на въздуха: Глориоза обича влажният въздух затова е добре да се постави на подложка с вода и периодично да се оросява.
Пресаждане: Пресаждат се грудките в края на зимата-началото на пролетта, до началото на растежа тъй като корените на глориозия са много крехки и чупливи. Ако започнете да пресаждате когато растението е започнало да расте лесно може да го увредите. Грудките се заравят в земята – слой почва примерно на 2-3 см.
Почва – 1 ч хумус, 1ч торф, 1ч листна, 1ч оборски тор,1ч пясък. Тъй като глориоза расте бързо, то може да я прехвърлите лятото в голяма саксия без да изсипвате почвата.
Размножаване: Семената поникват много леко, но започва да цъфти след 2 години. Млади грудки- цъфти същата година.
Съвети
Глориоза подхожда за остъклени балкони. Лианата може да направи на стената истински килим ако бъде достатъчно светло. В юли-август се образуват красиви цветове.
Опората е по добре да се постави в саксията а ако е удобо поставете саксията до стената с висока опора- мрежа, решетка.
Ако поставяте опората в саксията то това трябва да става по време на присаждане за да не се увредят грудките и коренищата.
Грижи по отглеждането
Глориоза расте бавно и не цъфти-ако светлината не и е достатъчна, ако грудката е била слаба или повредена, ако грудките са съхранявани при много ниска температура.
Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама
Добави коментар
Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.
За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител. ► Регистрация