parkove.bg / Справочник - Флора / Геснериеви - Gesneriaceae
Семейство Геснериеви.
Достоинството на това семейство е тяхното многообразие. Например, създадени са и продължават да се появяват десетки сортове сенполии и глоксиния, много от тях имат компактни размери което позволява да бъдат отглеждани у дома като цели колекции, а също така и лесно се размножават. Лесно зимуват в стайни условия.
Геснериеви се делят на две групи- грудкови и безгрудкови ( с коренища). Имат зимен период на покой. През зимата , в период на покой се съхраняват в сух пясък на топло. Коренищата също се съхраняват на топло и в пясък, понякога се навлажняват.
Съвети по отглеждане
Температура: Геснериеви произлизат от влажните тропически гори и затова за успеха на повечето геснериеви е необходимо топло съхранение през зимата -17-18°С,но има сред тях и растения за цъфтежа на които е необходима зимна температура не по малко от 12-13°С (например, стрептокарпус). Изисква засенчване от горещото лятно слънце, ярка но разсеяна светлина. Зимата естественото осветление може да се дкаже недостатъчно ако растението стои на източния или северен прозорец. При това, розетката на листата става рядка а клончетата се изтягат, листата стоят на прекалено дълги дръжки, новите листа са малки.
Влажност на въздуха: Геснериеви обичат влажният въздух но попадането на вода на листата е нежелателно. Най добре е да поставите саксиите на поднос с мокър чакъл. Оросяването е препоръчително в горещите дни през лятото, но само в случй че растението е на сянка и се оросява с пулверизатор около растението, а не върху листата.
Поливане:Полива се с топла, отстояла вода , не се допуста силно овлажняване или изсъхване на почвата.
Почва- за повечето геснериеви може да се предложи стандартна почвена смес : 1 ч лека хумусна,2ч. Листна, 1ч торф, ½ ч пясък. при всички случаи почвата трябва да въздухопроницаема и слабокисела реакция.
Съвети
Геснериеви, като всички топлолюбиви растения са много чувствителни на резки температурни промени и течение.
Размножават се със семена , грудки, листни резници и деление на коренището.
Повечето проблеми при отглеждането са свързани с режима на поливане, излишна сухота на въздуха, недостатъчно осветление през зимата. Към другите проблеми спадат слънчевите изгарения по листата, жълтите петна на листата при използване на студена вода за поливане или попадне на вода върху тях. Също така са изложени на поражения от трипс( забелязано е че сорта узамбарска теменужка със сини листа е подложена повече на нападения), листни въшки, белокрилка.
Болести
Геснериеви са склонни на заболявания като Брашнеста мана, сиво гниене, фузариум, стволово гниене и фитофтороз.
Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама
Добави коментар
Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.
За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител. ► Регистрация