Това е семейство Дебелецови. Тяхна родина е  Средиземноморието, Аравийският полуостров, Етиопия. Този вид  сукулентни растения наброява около 40 вида. Всички те са  с розетка със заобллени листа. Някои от тях са неголеми, като трева, а други достигат около метър на височина, дебели, стъблата им наподобяват дървета. Оцветяването на Еониум е много разнообразно- от жълто, до тъмно виолетово, почти черно.

Еониум дървовиден Aeonium arboreum -Този вид е най-разпространеният. Този малък разклоняващ се храст достига до 90 см височина( в природата) стъблата му са правостоящи,кафеникави.Месестите листа имат 6-7 см  дължина. Събрани са в плътна розетка, която достига  до 20 см в диаметър. Листата са голи, но по краищата са  обримчени с нежни влакънца. Листата могат да бъдат с най-различна форма, например  лопатести или закръглени, тъпи или рязко заострени на върха. Листата са зелени, а в градинските растения-  зелени с пурпурни краища или тъмно виолетови. Цъфтят  с ярко жълти цветове, събрани в чадърообразни съцветия.  Широрко разпространена разновидност на  Еониума е древновидният Шварцкоп – с тъмно бордо, почти до черно оцветяване на листата.

 


СЪВЕТИ ПО ОТГЛЕЖДАНЕТО


Температура: Умерена. Есенният период е в покой и необходимата температура е 10 -12°С, при сухо състояние на почвата. Минималната температура е 8°С. През лятото е най-добре да стои на открито, на балкона или в градината. При съхранение през зимата на топло губи листата и декоративната си окраска.
Осветление: Ярко интензивно осветление с пряка слънчева светлина. Еониум обича много светлина и  през лятото и зимата.
Полив: През пролетта и лятото поливането е умерено, а през есента и зимата  веднъж в месец. Но честотата на поливане зависи от   температурата в помещението.
Торене: От началото на май до края на  август  се подхранва веднъж месечно със специални торове за кактуси и други сукуленти с високо съдържание на калий.
Влажност на въздуха: Еониум е устойчив на сух въздух.
Присаждане: почва – 1 част глина, 1 част-торф, 1 част- пясък. За старите и отраснали растения  торфа е 2  части. Младите растения се присаждат всяка година, а по старите през  година. След пресаждането трябва да се внимава с поливането, то трябва да е  по-малко за да не загният корените на растението.  Полезно е да се добавя в почвата късчета брезови въглени. Добрият дренаж е задължителен.
Размножаване: Размножава се чрез  калеми с листна розетка( млади леторасти)


Съвети :


Повечето Еониуми с годините се разпростират, стъблата се покриват с ръбчета от опадалите листа и растението губи декоративният си вид.


Проблеми при отглеждането:


Рехава розетка, меки листа – това е недостатъчно поливане или саксията е тясна и се нуждае от пресаждане.
Ако в този случай стъблата продължават да се удължават  това означава недостатъчно светлина.Това е от излишната влага в почвата, особено при често поливане в прохладни помещения.
Зимата листата увяхват и падат – прекалено горещо и сухо е помещението.
Листата променят цвета си и от тъмно виолетови стават зелени- това е от недостатъчната светлина.
Листата поникват и се сбръчкват – това е от недостатъчната влага в почвата. Ако листата при това са меки и отпуснати, то влагата е прекалено много.


Вредители по Еониум


Еониум е податлив на брашненият молец в това число и на коренови червейчета. Тези паразити не винаги успяваме да забележим на растенията с широки розетки и листа
Еониум е податлив на листната въшка и хоботника, ако през лятото е в градината.



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама