Семейство Чашкодрянови.

Устоичиво стайно растение под формата на храст което има  пъстри  или зелени листа взависимост от своята разновидност. Цъфти с малки, бели цветове в края на пролетта.Плодовете са във вид на оригинална кутийка в ярки цветове.Пъстролистният вид на Японският чашкодрян(Euonymus japonica ) има бели,жълти и златисти ивици и петънца на кожестите листа и има вид на храст. Вкореняващият се чашкодрян  е по малко разпространен вид има пълзящи стъбла  способни да се вкоренят. Използват се като ампелно растение и също имат пъстролистна окраска .
За формиране на корона през пролетта се провежда подрязване  което чашкодряна понася добре а също и прищипване на връхните пъпки.


Съвети по отглеждането

Температура: Умерена или прохладна. Зимният минимум за чашкодряна е 10°С. В отоплявани помещенияи през зимата може да опадат листата. През лятото се поставя на открито в полусянка.
Осветление :
: Ярка разсеяна светлина с неголямо количество преки слънчеви лъчи. Подхожда  и западно и източно изложение. Може да се адаптира и на южно изложение дори без сянка.

Полив: Обилно от пролетта до есента. Почвата трябва да бъде  винаги влажна. През зимата полива се ограничава.

Влажност на въздуха : Периодично оросяване с топъл душ. При съхраняване през зимата в отопляемо помещение саксията  се поставя в подложка с вода.

Пресаждане: Всяка година през пролетта. Почва – 3 ч обгоряла тор, ,1 ч листовка ½ ч пясък

Размножаване : От резници  през пролетта и семена през есента.

Вредители по чашкодряна :

Листна въшка - кафяви петънца по повърхността на листата и стъблата, изсмукват клетъчният сок. Листата губят окраската си, жълтеят, съхнат и падат.
Мерки за борба: Растенията се пръскат с 0.15% р-р на актелик.(1-2 мл на 1 л. Вода). Проблема е в това че с многочислените листа, чашкодрян трудно се отделят ръчно.

Червеният акар - смуче сок от долната страна на листата и ги оплита с финНа паяжина. Отначало повредите изглеждат като жълти точки, а по-късно се забелязват големи петна. Листата пожълтяват, изсъхват и опадват. Сухият въздух стимулира бързото разпространение на червения акар.
Мерки за борба : Всекедневното пулверизиране и често проветряване са предпазна мярка срещу червеният акар. Финните им мрежи стават видими, когато напръскате листата. Ако забележите наличие на бели паяжини, ведната изолирайте нападнатото растение, измийте го на течаща вода и избършете нападнатите части на растението с тампон, напоен със спирт,водка или ракия (1.5% р-р на актелик)

Цикламени акари-дребни паякообразни, който приличат на прах по долната повърхност на листата и обичат влажните условия за развитието си. Заразено растениеето спира да расте, краищата на листата се извиват, стъблата се изкривяват, цветните пъпки увяхват.
Мерки за борба: Унищожете заразените листа, използвайте акарициди.



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама