parkove.bg / Справочник - Флора / Асплениум (Костенец) - Asplenium
Семейство папратови.Най-разпространеният вид Асплениум гнездови Asplenium nidus. Тази папрат е широка разпространена по цялата земя и наброява около 650 вида. За разлика от повечето папрати, листата на тази са цели и образуват фуния. В природата расте като епифитно растение и достига огромни размери. Във фунията му гнездят птици, откъдето идва и едно от имената му "гнездова папрат".
За стайно отглеждане се използват най-вече тропическите видове.
Асплениум е бързорастящо растение. При добри грижи листата достигат до 60-100 см. С възрастта растението силно се разраства на ширина, от централната розетка постоянно се образуват нови листа. Не обича да докосват листата му, отглежда се и видът Asplenium bulbiferum. Този вид изглежда съвсем различно. Има перести развлечени листа, на които се развиват многочислени детки, а стъблата му приличат на проводници.
Съвети по отглеждането
Температура: Асплениум е топлолюбюво, папратите предпочитат умерената 20-25°C,а зимата не по-малко от 18°C. Не понасят течение.
Осветление: Мястото за асплениума трябва да бъде достаточно светло, но засенчено от преките слънчеви лъчи, може лека полусянка, но не тъмно място.
Полив: Почвата трябва да бъде леко влажна по всяко време. За поливане използвайте само мека вода. Препоръчително е дъждовна
Торене : подхранване се извършва 1 път в месеца от пролетта до септември със слабо концентриран р-р за такива растения (филодендрон или фикус)
Влажност на въздуха: Добре му се отразява опръскване на листата. За да се развива добре поставете на подложка с вода и дребни камъчета. Нуждае се от около 60 % влажност, полива се в саксията и се слага на подложката., ако се намира вблизост до централно отопление необходимо е винаги да е влажно.
Пресаждане: Почвената смес за млади растения се състои от листовка, прегорял оборски тор, торф и пясък (2:2:1:1). Възрастни растения пресаждайте в смес от чимовка, листовка, прегорял оборски тор, торф и пясък в съотношение 2:3:3:1:1. Добавете към нея сфагнов мъх и дървени въглища. Необходим е добър дренаж от камъчета или дървени въглища на дъното на саксията
Размножение: асплениум, както и всички останали папратови се размножава чрез деление на храста.
Проблеми при отглеждането
Листата жълтеят на тях се появяват кафяви петна – температурата е повече от 25 C. С повишаване на температурата трябва да повишите и влажността.причина може да бъде нередовно и недостатъчно поливане.
Листата жълтеят, растат лошо – ниска влажност, близост до отопление.
Листата са бледи, полупрозрачни, бавно растат - прекалено силна слънчева светлина.
Листата бледнеят или са вяли, краищата му жълтеят или се свиват, растението не расте или расте лошо – недостатъчно подхранване, тесни или големи саксии.
Всички признаци могат да се дължат и на ниска температура от студено течение, полив със студена вода, поливане със студена или твърда, хлорирана вода.
Вредители по асплехиума:
Щитоносни въшки – пръска се с 0.15% разтвор на актелик
Червеният акар – с мека четка се почиства паяжината, измиват се с топъл душ. Да се повиши влажността около растението
Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама
Добави коментар
Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.
За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител. ► Регистрация