Ахименес Achimenes

 
Семейство Геснериеви. Заради  красотата си е наречено „вълшебно цвете”.
Родината му е Централна Америка. Има  голямата любов на всички любители на стайни растения.Има ярката  окраска и красиви издължени цветчета. Цветовата гама е изключително разнообразна: пурпурни, сини, ярко розово, жълто и др., листата са кадифени.

Ахименес хибрид-Аchimenes hibridia –най-разпространеният, в зависимост  от сорта е с различна окраска на цветовете. Ахименес е грудково  растение. През зимата, в период на покой се подрязва, грудките се прибират в хранилище  (натъмно, прохладно място).

 

СЪВЕТИ ПО ОТГЛЕЖДАНЕТО

Температура: Умерена или топла в период растеж, не по малко от 17°C. Грудките се съхраняват при температура, не по малко от7 °C
Осветление: ярка светлина с лека сянка от преките слънчеви лъчи
Полив: Обилно в период на растеж.При приклюване на цъфтенето(септември, октомври) поливането се намалява, а след това и прекратява.
Торене: За 1,5  месеца  се  появат млади леторасти, пролетта се извършва подхранване с торове за стайни растения на всеки две седмици.
Влажност на въздуха: ахименес не обича оросяването на листата, но въздухът трябва да бъде достатъчно влажен, необходимо е да се поставят големи тави с вода или да се оросят близкостоящите растения.
Пресаждане: Грудките взети от зимното хранилище поникват в щайги с хранителна почва. Необходим е добър дренаж,а отгоре грудките се посипвт леко с листна маса, земя. За поникването е нужна 15 - 18°C  температура, влажен въздух. Поникналите грудки се садят в саксии. Ахименес има къси корени, затова и саксиите не трябва да са дълбоки, прави се добър дренаж, заема 1/3 от обема на съда. Почвата трябва да бъде рохкава  и хранителна – 3 части листа и почва, 1 част торф -1 част пясък. Добавя се суха говежда тор, насечен торфен мъх и дървени въглища.
Размножаване: грудки, калеми, семена. При размножаване  на ахименес с грудки, цъфежа става много по-бързо от колкото от резници.

В превод от гръцки Ахименес означава „боящият се от студ”. Ахименес много трудно  понася резките температурни амплитуди със застудяване и течение.
През лятото ахименес  е най-добре да се изнесе  в градината или на балкона  на закътано местенце, а през хладните нощи е по-добре да се занесе в помещение.

ПРОБЛЕМИ ПРИ ОТГЛЕЖДАНЕТО

При обилно поливане или висока влажност е възможно да се появи сиво гниене. Поява се  сивия перест налеп на листата, стъблата и пъпките. Често това се случва , ако оставите Ахименес  в дъждовно и прохладно време .
Ако забравите да засенчите растението от слънцето на листата се появяват слънчеви изгаряния – сухи кафяви петна,а пъпките могат да опадат.
Кафяви краища и връхчета  - при много сух въздух, при недостатъчно вода ще опадат и цетовете и пъпките.
Слаб цъфтеж, цветчетата са дребни – недостатъчно хранителни вещства в почвата, особено калий, ако са нарушени условията на зимуване и пресаждане.

Вредители по Ахименеса

Най -често Ахименес е нападнат от листни въшки и  галова нематода. За наличието на вредители,  можем да съдим,  ако листата са завити, съхнат и падат. Младите леторасти се изкривяват, растението не расте, цъфтежа прекъсва.
Мерки срещу вредителите:  растенията се измиват със сапунена гъба под топъл душ. Периодично се пръскат. При силни поражения аглаонема може да се напръска с 0.15% разтвор на Актелик ( 1- 2 мл на литър вода)



Добави коментар

 

Няма добавен коментар. Бъдете първият който ще коментира.

 

За да можете да публикувате коментари, трябва да сте регистриран потребител.  ► Регистрация

потребител:
парола:

 

Контакт | Помощ | За нас | Условия за ползване | Пощ@ | Системни ресурси | Реклама